Politechnika Warszawska w rankingu CWUR

W najnowszej edycji The Center for World University Ranking Politechnika Warszawska zajęła 723. miejsce na świecie oraz utrzymała piątą pozycję w kraju, za trzema uczelniami i jednym instytutem badawczym.

Ranking CWUR powstał na bazie analizy danych z 20 531 uczelni i ośrodków badawczych z całego świata. Na ich podstawie utworzono listę 2000 najlepszych z nich. Znalazło się na niej 40 instytucji z Polski. Najlepsze uczelnie z naszego kraju to Uniwersytet Jagielloński (383. miejsce), Uniwersytet Warszawski (409. miejsce) i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (602. miejsce).

Politechnika Warszawska została dodatkowo sklasyfikowana na pozycji 347. w kryterium dotyczącym jakości edukacji. Jest to najlepszy wynik spośród polskich uczelni.

Ranking zdominowały uczelnie amerykańskie. W pierwszej dwudziestce jest ich aż 16. Trzy czołowe pozycje zajęły Harvard University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Stanford University.

CWUR tworzony jest w oparciu o cztery główne kryteria. Są to: jakość edukacji (mierzona liczbą absolwentów, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia akademickie), zawodowe losy absolwentów (mierzone za pomocą liczby absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym), jakość wydziałów (mierzona liczbą kadry akademickiej mającej prestiżowe wyróżnienia), działalność badawcza (mierzona za pomocą całkowitej liczby artykułów, liczby artykułów opublikowanych w najlepszych czasopismach, wpływu tych publikacji oraz liczby cytowań).

Pełne wyniki dostępne są na stronie rankingu.