Absolwenci Ośrodka Kształcenia na Odległość – zdolni, kreatywni, ambitni…

Zobacz, kim są nasi absolwenci i jak wspominają Politechnikę Warszawską!

Mateusz Karwowski ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem bardzo dobrym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.

Kilka słów od naszego absolwenta:

Rozpoczęte w 2017 roku studia informatyczne na Politechnice Warszawskiej otworzyły przede mną drzwi do fascynującego i przyszłościowego świata IT. W ciągu pięciu lat nauki poznałem złożone zagadnienia z wielu obszarów, np. programowanie, projektowanie i modelowanie systemów informatycznych i baz danych, zarządzanie projektami IT, testowanie, a także uzyskałem wiedzę z dziedzin pokrewnych, między innymi z matematyki i fizyki.  

Po upływie dwóch lat studiów byłem już w stanie określić, które dziedziny informatyki mnie najbardziej interesują i inspirują do dalszego rozwoju. Zdecydowałem się skoncentrować na inżynierii oprogramowania, a w szczególności na projektowaniu i implementowaniu aplikacji internetowych. Dzięki zdobyciu solidnych podstaw teoretycznych, byłem w stanie skutecznie wykorzystać swoją wiedzę podczas programistycznego stażu, który odbyłem po ukończeniu drugiego roku studiów inżynierskich.  

Po 3 latach studiów rozpocząłem pracę jako programista Frontend aplikacji webowych oraz trener IT. Zależało mi na kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich przy jednoczesnej pracy zawodowej w pełnym wymiarze godzin. W związku z tym zdecydowałem się na drugi stopień studiów informatycznych na Politechnice Warszawskiej w formie kształcenia na odległość (OKNO). Dzięki możliwości wyboru specjalizacji, przedmiotów i intensywności poszczególnych semestrów, połączenie studiowania wraz z pełnoetatową pracą nie stanowiło dla mnie problemu.  

Swój pięcioletni okres nauki zakończyłem realizacją i obroną pracy dyplomowej, której tematyka była ściśle związana z obszarem moich zainteresowań i pracą zawodową. Tematem pracy była analiza porównawcza renderowania współczesnych aplikacji internetowych po stronie klienta (CSR - client side rendering) i serwera (SSR - server side rendering). Kryteria porównawcze zostały dobrane w oparciu o odpowiednie metryki jakości. Na ich podstawie dokonano szczegółowej analizy jakościowej i ilościowej obu rozwiązań, szeregu porównań i pomiarów, benchmarków oraz ankietyzację. Celem pracy było wskazanie mocnych i słabych stron każdego z rozwiązań, przedstawienie praktycznych przykładów ich zastosowania oraz potencjalnych kierunków rozwoju, wraz z analizą rozwiązań hybrydowych.  

Studia informatyczne na Politechnice Warszawskiej koordynowane przez Ośrodek Kształcenia na Odległość były dla mnie nie tylko okazją do zdobycia solidnej wiedzy teoretycznej, ale również do rozwoju praktycznych umiejętności programistycznych oraz doświadczenia zawodowego. Dzięki temu jestem gotowy na dalsze podejmowanie wyzwań w obszarze programowania, a szczególnie w projektowaniu i implementowaniu aplikacji internetowych. Jestem przekonany, że zdobyta wiedza i doświadczenie będą dla mnie cennym atutem w dalszej karierze zawodowej w branży IT.