Absolwenci Ośrodka Kształcenia na Odległość – zdolni, kreatywni, ambitni…

Zobacz, kim są nasi absolwenci i jak wspominają Politechnikę Warszawską!

Patryk Kühne ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem bardzo dobrym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.

Kilka słów od naszego absolwenta:

Obecnie pracuję w firmie, która zajmuje się projektowaniem kompleksowych rozwiązań IoT, łączących sprzęt oraz oprogramowanie. Jako Software Embedded Engineer, moją główną odpowiedzialnością jest tworzenie oprogramowania wbudowanego, które działa na naszych urządzeniach IoT, głównie w językach C oraz C++. Moje zadania obejmują także projektowanie oraz testowanie. Jako że, w firmie, w której pracuję, tworzymy kompleksowe rozwiązania IoT, to na bieżąco współpracuję również z zespołem hardware'u oraz software'u, aby zapewnić pełną integrację między wszystkimi komponentami tworzonych systemów. Studia magisterskie w Ośrodku Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej pozwoliły mi na rozwijanie swojej wiedzy na uczelni, a także jednoczesne zbieranie doświadczenia w codziennej pracy zawodowej.

Moja praca magisterska była powiązana z moim obszarem zainteresowań, a także z tym, czym zajmuje się na co dzień. W swoich badaniach skupiłem się na protokole MODBUS TCP/IP i jego zastosowaniu w przemysłowych systemach informacyjno-pomiarowych. Przykładem takiego systemu może być mikrosieć prądu stałego, rozwijana na Politechnice Warszawskiej. W badaniach przeanalizowałem różne aspekty protokołu MODBUS. Sprawdziłem wydajność protokołu pod kątem przepustowości oraz opóźnień, które mogą występować w różnych warunkach pracy urządzeń w wymagających środowiskach przemysłowych. Opóźnienia w komunikacji mierzyłem na różnych warstwach stosu komunikacyjnego, co pozwoliło mi wskazać obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas implementacji. Protokół MODBUS TCP/IP zestawiłem z jego wersją RTU, dzięki czemu mogłem dokładnie porównać i analizować różnice pomiędzy nimi. Ta porównawcza analiza umożliwiła mi zrozumienie charakterystycznych cech obu wersji protokołu oraz ich odpowiedniości w różnych kontekstach. Badanie pozwoliło mi ocenić wydajność, niezawodność i elastyczność każdej z wersji, biorąc pod uwagę ich zastosowanie w przemysłowych systemach informacyjno-pomiarowych. Wyniki mojej pracy, włączając w to opracowane oprogramowanie, wyniki badań i wyszczególnione wnioski, umożliwią optymalną implementację tworzonych systemów wykorzystujących protokół MODBUS TCP/IP.

Moje doświadczenia w czasie studiów miały kluczowy wpływ na moje obecne osiągnięcia i perspektywy zawodowe. Program nauczania był kompleksowy i obejmował zarówno teoretyczne aspekty informatyki, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do pracy w branży. Kursy z zakresu programowania, testowania oprogramowania, baz danych oraz systemów operacyjnych pozwoliły mi rozbudować swoją wiedzę w dziedzinie technologii informatycznych. Udało mi się również rozszerzyć wiedzę z zakresu programowania w językach C i C++, co okazało się niezwykle cenne na moim obecnym stanowisku, gdzie tworzę oprogramowanie wbudowane dla rozwiązań IoT. Ponadto, uczelnia zapewniła mi również solidne fundamenty teoretyczne, które pomogły mi zrozumieć głębsze koncepcje informatyczne i podejście do rozwiązywania problemów. Niewątpliwie, moje doświadczenia na uczelni miały duży wpływ na moje szanse i możliwości zawodowe. Dzięki zdobytej wiedzy byłem w stanie przekuć teorię w praktykę i efektywnie wdrażać swoje umiejętności w rzeczywistych projektach. Studia nauczyły mnie również adaptacji do nieustannie zmieniających się technologii w dziedzinie informatyki. Wiedza i umiejętności, które nabyłem, otworzyły drzwi do różnorodnych możliwości zawodowych, a dzięki zdobytym umiejętnościom mogę skutecznie realizować swoje zawodowe cele i przyczyniać się do innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie IoT.