Uczymy się przez platformę edukacyjną MOODLE OKNO

Przedmiot Podstawy Fizyki  jest obowiązkowy na studiach I stopnia na kierunkach: Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka Stosowana oraz Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa.

Celem zajęć jest przedstawienie w zwarty i poglądowy sposób podstawowych pojęć i prawidłowości fizycznych. Położono nacisk na ukazanie fundamentalnego i uniwersalnego charakteru praw fizyki. Uwypukla się prostotę opisu zjawisk przyrody bez uciekania się do zaawansowanego aparatu matematycznego. Mimo elementarnego charakteru wykładu włączone zostały zarysy teorii względności i fizyki mikroświata, których przyswojenie jest ważne w rozumieniu przyrody.

W nauczaniu przedmiotu wykorzystywana jest platforma edukacyjna Moodle, gdzie znajduje się podręcznik, testy, zadania i inne materiały pomocnicze. Na forum zamieszczane są pytania studentów i odpowiedzi. W zakładce Ogłoszenia znajdą Państwo wszystkie bieżące informacje dotyczące studiowania przedmiotu. Szczególną uwagę należy zwrócić na terminowe przesyłanie prac domowych, wszystkie ważne terminy podane są w harmonogramie.

Przedmiot prowadzony jest przez trzy osoby. Przedmiot trwa dwa półsemestry i liczy aż 9 punktów ECTS. Każdy półsemestr kończy się egzaminem. Dodatkowo w trakcie roku akademickiego studenci wykonują punktowane prace domowe, które zmuszają do systematycznego zgłębiania wiedzy. Zaleca się, żeby studenci systematycznie odsyłali prawidłowo rozwiązane zadania. Z prac domowych można uzyskać 30% wszystkich punktów, uzyskanie wysokiej liczby punktów ułatwia zaliczenie przedmiotu.

Podręcznik jest napisany od podstaw i jego treść powinna być zrozumiała dla wszystkich bez względu na to na jakim poziomie ukończyli naukę. Na stronie przedmiotu zamieszczone są liczne testy sprawdzające wiedzę, zadania do samodzielnego rozwiązania, przykładowe zadania z rozwiązaniami. Ponadto prowadzące zawsze szczegółowo omawiają prace domowe i chętnie odpowiadają na zadawane pytania.

W trakcie zajęć prowadzące tłumaczą poruszaną w ramach przedmiotu tematykę i szczegółowo informują jak rozwiązywać zadania. Jest to też doskonały moment na zadanie pytań. Można też umówić się indywidualnie na konsultacje na Teams.